Sektioner

Svenska Fysikersamfundet har elva olika sektioner, representerande olika
ämnes- och intresseområden inom fysiken. Samfundets medlemmar
kan välja att gå med i en eller flera av sektionerna:

Sektionen för atom-, molekyl- och optisk fysik:
Ordförande: Henning Zettergren, Stockholm University
henning@fysik.su.se

Biologisk och Medicinsk Fysik: (Sektionen är vilande)
Kontaktperson: Mattias Goksör, Göteborgs universitet
mattias.goksor@physics.gu.se

Sektionen för elementarpartikel och astropartikelfysik:
Ordförande: Catarina Doglioni, Lunds universitet
catarina.doglioni@hep.lu.se

Sektionen fysik och samhälle:
Ordförande: Max Kesselberg
max.kesselberg@uka.se

Gravitation:
Ordförande: Håkan Andreasson (Chalmers)
hand@chalmers.se

Sektionen för kondenserade materiens fysik med nanofysik:
Ordförande: Carlo Canali, Linneuniversitetet
carlo.canali@lnu.se

Sektionen kvinnor i fysik:
Ordförande: Barbro Åsman, Stockholms universitet
bar@fysik.su.se

Sektionen för kärnfysik:
Ordförande: Gillis Carlsson, Lunds universitet
gillis.carlsson@matfys.lth.se

Sektionen för matematisk fysik (Sektionen är vilande):
Kontaktperson: Bernhard Mehlig, Göteborg
Bernhard.Mehlig@physics.gu.se

Sektionen för plasmafysik:
Ordförande: Gabriella Stenberg, IRF Kiruna
gabriella@irf.se

Undervisningssektionen:
Ordförande: Kerstin Ahlström, Borås
kerstin.ahlstrom@edu.boras.se

Bli medlem i en sektion:
För att bli medlem i en sektion så kan du ansöka om medlemskap med detta
formulär eller kontakta Lena Jirberg Jonson på medlemsregistret@fysikersamfundet.se

On mahdollista, että yhdellä kymmenellä miehella on terveysongelma, joka liittyy sukupuoleen, kuten tärkeysjärjestykseen. Amerikkalaiset vaativat satoja tuhansia vaihtoehtoisia huumeita verkossa. Cialis on lääkitys, joka on määrätty erilaisten valitusten hoitoon. Mitä tiedät jo “cialis 20mg“? Aiotko saada lääkkeitä, kuten Cialis, verkosta? On monet muita kysymyksiä. Ilmeisesti jokainen ihminen on kuullut “cialis 5 mg“. Toinen asia, joista meidän on keskusteltava on “cialis 20 mg“. Pitkä luettelo tavallisista korjaustoimenpiteistä voi aiheuttaa erektiohäiriöitä, mukaan lukien monet verenpainelääkkeet, kipulääkkeet ja tietyt masennuslääkkeet. Muista, että jos sinulla on kysymyksiä Cialis, kysy apteekista.