Sektioner

Svenska Fysikersamfundet har elva olika sektioner, representerande olika
ämnes- och intresseområden inom fysiken. Samfundets medlemmar
kan välja att gå med i en eller flera av sektionerna:

Sektionen för atom-, molekyl- och optisk fysik:
Ordförande: Henning Zettergren, Stockholm University
henning@fysik.su.se

Biologisk och Medicinsk Fysik: (Sektionen är vilande)
Kontaktperson: Mattias Goksör, Göteborgs universitet
mattias.goksor@physics.gu.se

Sektionen för elementarpartikel och astropartikelfysik:
Ordförande: Chad Finley, Stockholms universitet
cfinley@fysik.su.se

Sektionen fysik och samhälle:
Ordförande: Max Kesselberg
max.kesselberg@uka.se

Gravitation:
Ordförande: Håkan Andreasson (Chalmers)
hand@chalmers.se

Sektionen för kondenserade materiens fysik med nanofysik:
Ordförande: Carlo Canali, Linneuniversitetet
carlo.canali@lnu.se

Sektionen för jämställdhet och lika villkor i fysik:
Ordförande: Barbro Åsman, Stockholms universitet
bar@fysik.su.se

Sektionen för kärnfysik:
Ordförande: Andreas Ekström, Chalmers tekniska högskola
andreas.ekstrom@chalmers.se

Sektionen för matematisk fysik (Sektionen är vilande):
Kontaktperson: Bernhard Mehlig, Göteborg
Bernhard.Mehlig@physics.gu.se

Sektionen för plasmafysik:
Ordförande: Gabriella Stenberg, IRF Kiruna
gabriella@irf.se

Undervisningssektionen:
Ordförande: Kerstin Ahlström, Borås
kerstin.ahlstrom@edu.boras.se

Bli medlem i en sektion:

För att bli medlem i en sektion så kan du ansöka om medlemskap med detta formulär eller kontakta Lage Hedin på medlemsregistret@fysikersamfundet.se